אפיקים שונים של השקעות

בעולם דינאמי ותוסס, בו כל פעולה הינה נגררת של החלטה או שינוי בשוק ההון, בבורסה העולמית או בבורסה הישראלית, בעולם בו כל עסקה משמעותית בחיינו כגון: רכישת רכב, קניית דירה, לקיחת משכנתא, פתיחת קופת חסכון, לקיחת הלוואה וכל המערב סכומים כלכליים משמעותיים מושפע מהמיסוי ומהמסחר בבורסות העולם, הרי שהבנה בסיסית בתחום שוק ההון הינה כלי רב עוצמה לכינון אורח חיים ברמה גבוהה, יצירת שלווה ובטחון כלכלי לטווח הארוך, יצירת אפיקים להכנסה פסיבית היוצרים אורח חיים התואם את ציפיות המשקיע והבטחה של שקט נפשי למשך שנים לא מעט.

בעידן בו התנודות הכלכליות הינן רבות על הידוע, בו מדי יום אנו עדים לתחזיות כאלה ואחרות מפי מיטב היועצים והחוזים, האנליסטים והמשקיעים המנוסים – לא תמיד ניתן לדעת לאן נושבת הרוח, מה מעידים השינויים החיצוניים על ההשקעות הפרטיות של כל אחד ואחת, ואיזו עצה כדאי דווקא לאמץ.

אין ספק שהבנה בתחום שוק ההון הינה הכלי שממנף את המשקיע ומציע לו עתיד שונה לחלוטין מכל אפיק בו לא תהיה מעורבת השקעה כלשהיא בשוק ההון. השקעות שונות בארץ ובעולם כולו מתבצעות על ידי מיטב המומחים לשוק ההון ומוכיחות בכל פעם מחדש כי השקעות חכמות מתבצעות על ידי מי שהשכיל להשתמש בכלים פיננסיים רבי עוצמה.

בין אם מדובר בהשקעות עצמאיות ובין אם באפיקי השקעות המתבצעות על ידי הבנק ומיועדות להבטיח את המשקיע כי כספו יועבר לאפיקים הבטוחים ביותר. בין אם השקעות אלו בוצעו באפיקים מוכרים יותר או פחות, בין אם בבורסה הישראלית ובין אם בבורסה הבינלאומית – הרי שביצוע השקעות מחייב הבנה כלכלית נרחבת או לכל הפחות, ייעוץ של מומחים מהתחום, המביאים עימם ניסיון רב שנים והיכרות מעמיקה של הכוחות הפעילים בשוק.

יש המעדיפים לנתב את השקעותיהם באמצעות בית השקעות מנוסה וחזק בשוק, שינהל עבורם את תיק ההשקעות המתאים להם ביותר, על פי בנייה מודולארית העונה על צרכיו של המשקיע. אחרים יעזרו במכרים וישנם שאף ישקיעו בהתאם להמלצות מומחים כלליות, ללא כל פגישה אישית. בין אם הבחירה היא בניהול השקעות עצמאי ובין אם מעדיפים לפנות לחברה גדולה לצורך ביצוע השקעות משמעותיות יותר, הרי שחשוב להכיר את הגופים השונים בשוק טרם קבלת החלטה סופית.

כל אדם הינו ייחודי ולו מתאימים אפיקי השקעות שונים במהותם וברמות הסיכון שלהם. חשוב להתייעץ ולקרוא מידע כללי ואישי, באתרים ובספרים, ולא להשקיע על פי הזרם הכללי או אינטואיציה. רק לאחר הבנה משמעותית בנעשה בשוק ההון, ניתן להשקיע באופן עצמאי.